Pri nas doma smo rekli buhtljni, pri Mateju buhteljni, a ne glede, kako se jim reče, so najboljši topli.
Pri nas smo jih redko delali, zato sem jih večkrat delala z Matejevo mami in ona je hotela, da je dobro začinjeno, da ni praznega, kruhastega okusa, pa naj so bili to buhteljni, flancati, potica ali krofi. Zato nikoli ne šparajte z začimbami.

Buhteljni, buhtlji
Potrebujemo:
- 500 g moke
- Kocka kvasa
- 100 g sladkorja
- 100 g zmehčanega masla
- 2 jajci
- 150 ml mlačnega mleka
- 1 žlička soli
- Nastrgana lupinica bio limone
- 2 žlici ruma
- 2 vanilijeva sladkorja
- Moka za posipat površino
- Maslo za namastit pekač
- 1 dl mleka premazat
- Marmelada za nadev
Postopek:
Poskrbimo, da je prostor topel, in da ni prepiha.

Priprava kvasca: V skodelico damo 2 žlici moke, 2 žlici sladkorja ter nadrobimo kvas. Zalijemo z mlačnim mlekom, premešamo ter pustimo, da vzhaja.
Preostalo moko damo v posodo za gnetenje, sol stresemo ob rob in na sredini naredimo luknjo, kamor bomo zlili kvasec. Pripravimo si še jajci, maslo, naribamo limonino lupinico, rum ter sladkor.
Kvasec je pripravljen, ko se količina podvoji. Previdno ga vlijemo v luknjo, ki smo jo naredili v moki. Če imate kuhinjskega robota, potem začnite pri nizkih obratih in počasi dodajajte ostale sestavine ter večajte hitrost. Dobro premešano testo nato pokrijemo in pustimo počivati. Sama pustim testo, da dvakrat vzhajaja, nato razvaljam.
Razvaljamo na pol centimetra debelo in narežemo na kvadratke. Mi imamo rajši manjše buhteljčke, zato naredim nekje 6 – 7 cm velike kvadratke in vanj dam žličko marmelade.
Pekač namažemo z maslom in polagamo buhteljčke enega zraven drugega. Pri zavijanju pazimo, da marmelado dobro “skrijemo”, da ne steče med peko ven.

Buhteljne pustimo, da vzhajajo, dokler se ne zagreje pečica. Namažemo jih z mlekom in damo v ogreto pečico. Pečemo pol ure na 150°C, če imamo večje buhteljne peko podaljšamo.

Mehki, puhasti in najboljši se topli gredo takoj v promet.
Dober tek.
Za še več slastnih dogodivščin me spremljajte tukaj.
Emanuela
One thought on “Buhteljni ali buhtlji”